Moment de sarbatoare pentru credinciosii din parohia Certieni.

Viața parohiei Noiembrie 19, 2014

Ziua de 2 noiembrie  2014, reprezintă pentru credinciosii din parohia Certieni o zi deosebita, o zi in care, cu un veac in urma se tarnosea noul locas de inchinare al satului, rodul muncii mainilor  celor care s-au ostenit si au contribuit prin munca si credinta lor la construirea bisericii.

Amintim totodata cateva ganduri ale enoriasilor care marturisesc cu lacrimi in ochi cum parintii lor si-au dat silinta ca acest sfant locas sa fie inaltat ca marturie vie a credintei lor:

** imi spunea tatal meu cand avea 17 ani ,ca toate materialele necesare (piatra, balastrul )se aduceau de la Serbesti cu carutele si toti oamenii din sat ajutau la munca, mai ales tinerii. Se aduceau materiale zi si noapte pentru biserica noastra..... pe atunci era foarte greu de bani, de aceea cei care nu aveau posibilitati financiare, munceau cu mainile.... ca astazi noi sa-i pomenim la sfanta liturghie.(a declarat dl VASILIU VASILE).

....pentru mine personal implinirea unui veac de la sfintirea bisericii noastre, reprezinta in primul rand bucuria dar totodata si datoria noastra de crestini sa-i pomenim  nu doar astazi, ci la fiecare sfanta liturghie (asa cum este randuiala) pe strabunii, bunicii si parintii nostri care si au adus jertfa lor prin constructia si mentinerea sfintei biserici, chiar si in momente de grea incercare ..... cimitirul vechi al parohiei a fost prima data, situat la intrarea in sat pe partea dreapta, iar odata cu colectivizarea din anul 1962, tot terenul a fost arat, pastrandu-se doar o parte din vechea clopotnita de lemn care ulterior s a deteriorat. Noi astazi am adus ca jertfa rugaciunea si am facut pomenirea atat a ctitorilor cat si a eroilor neamului nostru romanesc, care s-au luptat si s-au jertfit ca noi sa fim in continuare un popor crestin ortodox. Fie-le tarana usoara.(a declarat IANCU AL. GHEORGHE).